• Konkurs pięknego czytania "Lesen gehen ..."
  •   Konkurs pięknego czytania "Lesen gehen ..."

  •   10.10.2014 Richtung Berlin

  •   2014 Konkurs Lesen gehen
  •   2014 Konkurs Lesen gehen
  •   Babelsberg

  •   Im Filmpark Babelsberg

Siedziba:

Zespół Szkół Komunikacji

im. Hipolita Cegielskiego

ul. Bukowska 53
60-555 Poznań


Kontakt: ewa.tarabasz@psnjn.org


Numer konta PSNJN o/Poznań:

78109014500000000144097589

 

„Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku”

12.12.2016r.
Drukuj

 

W czwartek, 1 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu   „Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku”.

Tym razem, w związku z zakończeniem działalności Biblioteki Niemieckiej BU UAM Partner Goethe – Institut , organizatorzy i zaproszeni goście spotkali się w Bibliotece Filologicznej Novum Wydziału Neofilologii i Wydziału Anglistyki UAM, nowego współorganizatora spotkań.

Zebranych przywitała Danuta Plucinska, kierownik biblioteki, która opowiedziała o funkcjonowaniu i zasobach biblioteki oraz oprowadziła uczestników spotkania po jej pomieszczeniach .

Łukasz Banaszak, pracownik BFN zapoznał zebranych z zasadami korzystania ze zbiorów przeniesionych z Biblioteki Niemieckiej. Będą one dostępne czytelnikom spoza uniwersytetu na takich samych zasadach jak poprzednio.

Kolejnymi punktami spotkania były informacje o udziale Poznańskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w obchodach 39. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego oraz o współpracy nawiązanej ze Związkiem Literatów Polskich w Poznaniu, organizatorem listopadowego festiwalu poezji.

W ramach 39.MLP odbyły się w szkołach, bibliotekach, muzeach, klubach, na Targowisku Miejskim w Pile spotkania, warsztaty, imprezy popularyzujące czytanie wierszy oraz ciesząca się największą popularnością akcja czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima połączona z obchodami Święta Kolejarza w dniu 26 listopada. Wiersz czytany był w różnych językach oraz w gwarze poznańskiej w pociągu retro na trasie Wolsztyn – Poznań, na dworcu w Pile i w Poznaniu,   a także w wielu w szkołach i bibliotekach Wielkopolski.

W drugiej części spotkania zaproponowane zostały  terminy oraz ramy organizacyjne Konkursów Pięknego Czytania „Lesen gehen…”

Również w roku 2017 chcemy dołączyć konkurs majowy do festiwalu „Poznań Poetów”, a zaplanowaną na jesień III edycję dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych do 40. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Na spotkaniu przedstawiona została przez Agatę Frankowską, wiceprezes poznańskiego Oddziału PSNJN propozycja nawiązania współpracy z Biurem Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania w celu promocji nauczania języka niemieckiego w szkołach Wielkopolski.

Przedstawiciele Towarzystwa Polsko- Niemieckiego zaprosili zebranych do uczestnictwa w obchodach dwudziestopięciolecia istnienia Towarzystwa oraz do organizowania w przyszłym roku wspólnych przedsięwzięć poszerzających współpracę z naszym zachodnim sąsiadem.

Termin następnego spotkania zaplanowano na kwiecień 2017 roku.

Serdecznie zapraszamy!


 
Jesteś tutaj: Home Aktualności aktualnosci „Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku”